W bieżącym roku szkolnym w związku z 100-rocznicą uzyskania przez Polskę niepodległości w oddziale przedszkolnym realizowany był projekt „Wielcy Polacy”. Dzieci dowiedziały się, że nie wszyscy ludzie dokonują wielkich odkryć, tylko niektórzy będą znani przez setki lat, bo ich osiągnięcia są ważne dla ludzi. W sali stworzyliśmy „Kącik Wielkich Polaków”, gdzie zamieszczaliśmy portrety wybranych postaci oraz plakat z informacjami  dotyczącymi wybranej postaci, ciekawostki z życia, zdjęcia, rysunki.

Dnia 22.01.19r. do naszej szkoły przybył „wyjątkowy gość”- babcia naszej Ani z klasy 0A i Adama z klasy IIA. Pani Małgorzata Sikorska jest autorką książki dla dzieci pt. "W świecie nosów i nosków".

Podczas spotkania opowiadała dzieciom o sobie, swojej książce i niezwykłym towarzyszu. Dowiedzieliśmy się bardzo wiele ciekawostek o różnych nosach nie tylko tych ludzkich, ale również zwierzęcych – dzięki którym przenieśliśmy się w wyobraźni na różne kontynenty. Dzieci dowiedziały się, że nosy mają buty, ale także „kolorowe klony wśród listowia noski swe chowają przed dziećmi, co w zabawie – na swoje noski je przyklejają”. Były również zagadki, gdzie najszybsza prawidłowa odpowiedź  nagrodzona została książką lub pluszakiem. Dodatkową atrakcją dla dzieci był pies przewodnik. Rubi to wyjątkowy pies - pomocnik. Jak to się, więc dzieje, że z małego szczeniaka wyrasta pies przewodnik? Pani Małgosia opowiadała dzieciom, że taki piesek chodzi do szkoły, gdzie jest odpowiednio szkolony. Pies był ogromną niespodzianką dla dzieci. Dzieci dowiedziały się m.in.: Co należy do zadań psa przewodnika? W czym pomaga osobie niewidomej? Jak szkolone są psy przewodnicy? Czym różni się poruszanie się z psem przewodnikiem od poruszania się za pomocą białej laski? Co to są szory?, Dlaczego pasy na przejściu dla pieszych są chropowate? Te i wiele innych ciekawych pytań zadawały dzieci. Babcia Ani i Adasia od wielu lat organizuje spotkania z dziećmi.

Cieszymy się, że i my mieliśmy okazję poznać ją osobiście. Chętne dzieci mogły zakupić książkę  autorki. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze nie raz. Na zakończenie Pani Dyrektor Grażyna Zając podziękowała Pani Małgosi za tak piękne spotkanie i niezwykłą lekcję dla wszystkich. Uczniowie wręczyli podarunki, pożegnali się z Rubi oraz zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Izabela Radziszewska z klasą 0A
Iwona Tolak z klasą II A

 

 

 

 

Każdego roku tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w naszym oddziale przedszkolnym odbywają się spotkania wigilijne. Spotkania wigilijne oprócz oczywistej radości z występów dzieci niosą w sobie tę niezwykła i magiczną atmosferę zbliżających się Świąt. Wystrój sali, dźwięk kolędy oraz fantastyczne przebrania dzieci wywołują w każdym z nas uczucie radości. Podczas dziecięcych występów nie brakuje łez wzruszenia. To był cudowny czas, a takie uroczystości są okazją do spotkań i pozytywnych emocji. Po występach na wspaniałych małych aktorów czekał słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.  

"Pomódlmy się w Noc Betlejemską
W Noc Szczęśliwego Rozwiązania
By wszystko nam się rozplątało

 

Węzły, konflikty, powikłania.
Oby się wszystkie trudne sprawy
Porozkręcały jak supełki
Własne ambicje i urazy

 

Zaczęły śmieszyć jak kukiełki.
I oby w nas złośliwe jędze
Pozamieniały się w owieczki
A w oczach mądre łzy stanęły

 

Jak na choince barwnej świeczki.
By anioł podarł każdy dramat
Aż do rozdziału ostatniego
Kładąc na serce pogmatwane

 

Jak na osiołka – kompres śniegu(...)
Aby wątpiący się rozpłakał
Na cud czekając w swej kolejce
A Matka Boska cichych, ufnych
Jak ciepły pled wzięła na ręce".

 ( Jan Twardowski)

Zdrowych, Wesołych Świąt bez zmartwień! Z barszczem, z grzybami  i karpiem.
Z gościem co niesie szczęście, czeka nań przecież miejsce.
Wesołych Świąt! A w święta. Niech się snuje kolęda. I gałązki świerkowe,
Niech Wam pachną na zdrowie.
WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU życzą:

Dzieci z grupy „OA”
Izabela Radziszewska
Halina Skrzecz

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych Dziadków. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla nich. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Dnia 21 stycznia w grupie zerowej odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie Pani Katarzyna Brzezińska w imieniu Pani dyrektor Grażyny Zając oraz wicedyrektor Hanny Kościołek przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami. Wychowawczyni złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. W pięknie udekorowanej sali dzieci wraz ze swoimi wychowawcami przygotowały piękny program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki, związane tematycznie z tymże świętem.
Oprócz występu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokaz taneczny – taniec szot w wykonaniu swoich wnucząt oraz wychowawców. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Dzieci przygotowały również upominki, którymi obdarowały swoich ukochanych gości.
Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca. Dzieci poczuły się prawdziwymi gospodarzami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie.


Dzieci z oddziału przedszkolnego
Izabela Radziszewska
Halina Skrzecz

 

 

 

„Przygoda z Mikołajem” to muzyczny spektakl teatralny, w którym 12.12.18r. uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego.
Mikołaj oraz postacie ze świata bajek: (Śnieżynka, Mróz, Kosmita, Zorro oraz sierżant Garcia) przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Śnieżynka pomaga ubierać choinkę, buduje bałwana a Mróz pomaga obniżyć temperaturę, tak aby mógł przybyć Mikołaj. Wesoły kosmita postanawia przygotować prezent dla Mikołaja. Przybywa Mikołaj, wita się z dziećmi i z bajkowymi postaciami zaprasza do wesołej zabawy. Niespodziewaną osobą na scenie okazuje się być dzielny Zorro uciekający przed goniącym go sierżantem Garcia. Wszystko jednak kończy się dobrze i wszyscy szykują się do świąt.
Przedstawienia teatralne odbyło się w Państwowej Szkole Muzycznej. Zabawne scenki teatralne pełne fantazji i humoru, gry i konkursy, barwne dekoracje i kostiumy, kolorowe rekwizyty oraz łatwo wpadające w ucho piosenki o tematyce zimowej, nadały spektaklowi wyjątkową atmosferę, podczas której aktywnie uczestniczyły dzieci oraz dorośli.

Izabela Radziszewska