„Leć, kolędo, w świat, niech cię niesie wiatr.
Leć, kolędo, do ludzi, by w nich radość obudzić,
bo narodził się Jezus nasz…”

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas, pełen magii, ciepła, spokoju i radości.

W bogatej polskiej tradycji w okresie Świąt Bożego Narodzenia ważne miejsce zajmują występy dzieci okazji Świąt.

17 grudnia dzieci z oddziału przedszkolnego z grupy 0A oraz 0B wprowadziły nas w świąteczny nastrój. W sali gimnastycznej zgromadzili się Rodzice, Dziadkowie oraz najbliżsi występujących dzieci, Dyrekcja oraz Nauczyciele i pracownicy szkoły. Spotkanie rozpoczęło się od przemowy Pani dyrektor Grażyny Zając, która przywitała wszystkich ciepło oraz złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Towarzyszył nam również ksiądz proboszcz Robert Furman z parafii Narodzenia NMP, który przed występem dzieci poświęcił uroczyście krzyże w obu nowo powstałych salach dla oddziałów przedszkolnych.

Dzieci z grupy 0A przestawiały Jasełka Misyjne. Występowały w przepięknych strojach, salę zdobiła piękna dekoracja. Uczniowie opowiadali historię dzieci z różnych stron świata, którzy przybyli do żłóbka, aby pokłonić się nowo narodzonemu dziecięciu. Gra małych aktorów  była pełna otwartości, szczerości,  prostoty i ciepła. Przeplatała się testami, kolędami i pastorałkami.

Dzieci z grupy 0B przygotowały występ dla najbliższych pt.: „Wigilijny wieczór”. Przedstawienie opisywało przygotowania do Świąt oraz Wigilię oczami dziecka. Całość przeplatały świąteczne piosenki i pastorałki. Po występie dzieci wróciły do sali na poczęstunek przygotowany przez Rodziców, a tam czekały na nie prezenty zostawione przez Mikołaja J

Po zakończonych przedstawieniach głos zabrała Pani dyrektor Grażyna Zając, która serdecznie podziękowała za przepiękny występ małym aktorom oraz nauczycielom. Jeszcze raz życzyła wszystkim radosnych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

Przedstawienia dzieci wywołały wiele pozytywnych emocji.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami.

Dzieci z grupy 0A, 0B

Wychowawcy:

Izabela Radziszewska

Magdalena Brzezińska

Halina Skrzecz

Izabela Szmigiel

 

„Jestem Twoją przyjaciółką,

A ty moim przyjacielem –

Razem pokonamy wszystko,

Choćby trudów było wiele.”

 

22 listopada dzieci w naszej szkole odwiedziła Laura Łącz, znana niektórym z ekranu telewizyjnego, innym z teatru, a dla dzieci autorka wierszy i opowiadań.

Pani Laura opowiedziała dzieciom o swoim zawodzie oraz ciekawostkach z pracy w teatrze. Pięknie zaśpiewała też kilka piosenek ze spektakli muzycznych. Dzieci wspólnie z pisarką wyrecytowały znane i lubiane wiersze o zwierzętach m.in. Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Potem był czas na wspólne zdjęcia oraz dedykację w książce „Bajki i wiersze na cztery pory roku”.

 

 

 

 

Nikt mnie nie ma prawa siłą zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi.
Ja mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama, brat lub tata już nie mieszka z nami,
Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania.
Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnię się od innych to jest moja sprawa.

„O PRAWACH DZIECKA” 
Marcina Brykczyński


 

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. 

To ważne wydarzenie ma nam przypominać i zwracać uwagę na dzieci, w kontekście praw im przysługujących. Każde dziecko powinno być tak samo traktowane przez wszystkich bez jakiejkolwiek dyskryminacji.

W naszych grupach patriotyzm w wydaniu najmłodszych. W dniach przed i po 11 listopada dzieci z grup 0a i 0b kształtowały postawę patriotyczną poprzez słuchanie wierszy, śpiewanie piosenek o tematyce patriotycznej. Wykonaliśmy też piękne prace plastyczne. Chyba każdy przedszkolak po minionych dniach wie czym jest „niepodległość”.

- 8 listopada 2019 r. równo o 11.11 w ramach „Szkoła do hymnu” wraz z całą szkolną społecznością odśpiewaliśmy hymn Polski. Nasze przedszkolaki wytrwale i na całe gardło wyśpiewały wszystkie cztery zwrotki. Towarzyszyły nam biało-czerwone stroje, które dodatkowo akcentowały ten dzień. Duma nas rozpierała. Kilka dni póżniej, 13 listopada zostaliśmy zaproszeni na apel z okazji Dnia Niepodległości. Dzieci z klas trzecich przygotowały dla nas wiersze i piosenki oraz prezentację multimedialną pokazującą drogę Polski do niepodległości. Wspólnie śpiewaliśmy znane nam piosenki niepodległościowe.

Dodatkowo chwalimy się wyróżnieniem, jakie wychowawcom Izabeli Radziszewskiej i Magdalenie Brzezińskiej przekazał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, za udział naszych oddziałów przedszkolnych w Międzynarodowym Projekcie Piękna Nasza Polska Cała. Otrzymaliśmy piękny list, w którym Prezydent podziękował nam, pogratulował drogi i patriotycznej postawy, dołączając w prezencie nasz symbol narodowy – flagę. Dziękujemy serdecznie.

 

Magdalena Brzezińska

W dniu 07.11.2019 klasa 0A udała się na spektakl baletowy wraz z drugą zerówką.

Sztuka wystawiana była w Domu Kultury Świt. W wyjeździe  uczestniczyło 15 uczniów.

Pierwszym, i zarazem głównym punktem programu wyjazdu, był spektakl muzyczny w Domu Kultury Świt mający wpływ na rozwój ekspresji artystycznej . Spektakl baletowy „Don Kichot” zabrał  nas do baśniowej krainy tańca i muzyki. Poznaliśmy historię Don Kichota, nazywanego  także „Rycerzem Smętnego Oblicza”, który wraz ze swoim giermkiem Sancho Pansą wyrusza w podróż. Spektakl składał się z 4 aktów.