Dzień Ziemi, corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia, uważany jest za największe ekologiczne święto świata. Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów. 

W Polsce tradycje związane z obchodami tego dnia są nieco krótsze, ponieważ Dzień Ziemi świętowany jest od 1990 roku. Do dziś, to wyjątkowe święto jest bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw oraz uświadamiania powagi problemów klimatycznych na Ziemi.

Dzień Ziemi to również doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię. Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej oraz oddziałów przedszkolnych, w tym roku, w szczególny sposób uczcili Święto Ziemi. Konkurs ekologiczny, w którym z ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością tworzyli prace z surowców wtórnych, cieszył się dużą popularnością. Wśród nadesłanych prac, komisja konkursowa wyłoniła ośmioro nagrodzonych uczniów, w dwóch kategoriach wiekowych:

Oddziały przedszkolne i klasy I:
I miejsce – Marta Ziemak, klasa I A; 
II miejsce – Ala Groszek, klasa I C;
III miejsce – Zuzanna Majchrzak, 0 B;
wyróżnienie – Anna Wojda, klasa I C.

Klasy II i III:
I miejsce – Oliwia Czajkowska, klasa II A; 
II miejsce – Julian Jurys, klasa II A;
III miejsce – Zoja Dudka III A;
wyróżnienie – Zofia Tataj, klasa II A.

Dzień Ziemi to symboliczna data i międzynarodowe święto, ale pamiętajmy o tym, że nawet najmniejsze działania na co dzień, pozwalają zadbać o wspólne przyszłe dobro nas i naszej planety. 

w imieniu zespołu edukacji wczesnoszkolnej,
Aleksandra Sztal

 

Wprowadza się nauczanie w systemie hybrydowym w dniach 26 kwietnia do 29 kwietnia 2021 r. 

  1. W systemie stacjonarnym nauczanie w klasach 1a, 1b, 1c, 2a z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.
  2. Nauczanie zdalne w klasach 2b, 2c, 3a, 3b. 

Klasy, które w danym tygodniu uczęszczają do szkoły mogą korzystać ze stołówki szkolnej i opieki świetlicy .

Od 1 kwietnia na terenie całego kraju trwa największe i najważniejsze badanie polskiego społeczeństwa, czyli Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce. W imieniu dzieci spisu dokonują rodzice lub opiekunowie prawni.

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego posłużą do planowania działań w najważniejszych dla społeczeństwa obszarach, takich jak: rodzina, szkolnictwo, rynek pracy, mieszkania, emerytury i wiele innych. Od kompletności i jakości danych będą zatem w dużej mierze zależeć losy naszego kraju i gminy do czasu następnego spisu powszechnego, czyli co najmniej przez najbliższe 10 lat.

Podstawową metodą Narodowego Spisu Powszechnego jest samospis internetowy. Osoby starsze mogą prosić dzieci lub najbliższych o pomoc w wypełnieniu aplikacji spisowej w Internecie.

Osoby, które nie mają komputera lub Internetu, mogą zgłosić się do Urzędu Dzielnicy, w którym jest przygotowane specjalne stanowisko do spisania się. Warszawa uruchomiła 18 punktów samospisowych – po jednym w każdej dzielnicy – na Białołęce w Urzędzie Dzielnicy przy ul. Modlińskiej 197.(wejście C)

 

Więcej informacji:

INFOLINIA SPISOWA 22 279 99 99

WWW.SPIS.GOV.PL

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółty żonkil jest zatem symbolem zbiorowej pamięci.

Uczniowie klas czwartych podczas lekcji języka polskiego włączyli się do akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Wybraliśmy się w historyczną podróż do świata, którego już nie ma. Dzięki zajęciom przywróciliśmy pamięć o ludziach, którzy walczyli w obronie pięknych wartości i godną śmierć. Uwieńczeniem naszej pracy stały się własnoręcznie przygotowane żonkile.

Nauczycielka języka polskiego
Sylwia Murawska-Oleksińska

 

12 kwietnia 2021 roku uczniowie klasy 1b mieli przepyszną lekcję. 

Przygotowaliśmy desery, których bohaterem była czekolada. Z pomocą plakatu wykonanego przez Julkę omówiliśmy etapy powstawania czekolady - od drzewa do tabliczki. Zaprezentowaliśmy właściwości czekolady oraz ciekawostki na jej temat. Były czekoladowe piosenki i czekoladowy taniec, a także czekoladowe cytaty. Była wizyta w manufakturze czekolady. 

Rozsmakowaliśmy się w babeczkach, sufletach, cieście czekoladowy (była nawet wersja fit), murzynku, brownie, lodach, ciasteczkach, fondue, bułeczkach, gorącej czekoladzie, budyniu, musie, puddingu, chrupkach. 

Dzieci nie mogły się doczekać tej lekcji, powód jest oczywisty. Czekoladzie ciężko się oprzeć.

Pod linkiem znajdziecie fotorelację z naszego dnia i kilka przepisów. 

dzien_czekolady_1b 

Wszystkiego czekoladowego życzy klasa 1B
Magdalena Brzezińska