10 listopada uczniowie naszej szkoły uroczyście obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Od wielu dni przygotowywaliśmy się, by godnie uczcić 104 rocznicę życia w wolnej i niepodległej Polsce. 

    O godzinie 11:00 uroczystość rozpoczęła Pani wicedyrektor Hanna Kościołek podkreślając ważność spotkania. O 11:11 w większości szkół w Polsce, tak i w naszej, wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. W dalszej części słuchaliśmy pięknego wokalu i gromkiego gremialnego śpiewu. Wspólnie przy akompaniamencie gitary Pana Radka Świderskiego śpiewaliśmy najbardziej znane utwory patriotyczne. Uczniowie recytowali wybrane wiersze niepodległościowe.

    Na zaproszenie naszej szkoły, swoją obecnością odpowiedzieli pensjonariuszki Domu Pomocy Społecznej „Pod brzozami”, którym serdecznie dziękujemy za możliwość wspólnego świętowania.

    Po uroczystym apelu uczniowie samorządu szkolnego wraz z Panią wicedyrektor Agatą Kaczyńską złożyli kwiaty pod Dębem Pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej.

    Apel miał na celu szerzyć ideę poczucia jedności, odpowiedzialności, wdzięczności oraz przynależności do narodu i państwa polskiego, a także integrację środowiska edukacyjnego.

 

Niech żyje niepodległa Polska!

 

Koordynatorzy wydarzenia w szkole

Magdalena Brzezińska i Radosław Świderski

 

 

 

 

 

 

                10 listopada 2022 roku, dokładnie o 11:11 nasza społeczność po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”,  zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uczniowie ze wszystkich klas, wraz z dyrekcją oraz nauczycielami, w obecności pocztu sztandarowego szkoły, uroczyście zaśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość.

              Akcja „Szkoła do hymnu” to kontynuacja inicjatywy zapoczątkowanej w 2018 r., w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Biliśmy wówczas „Rekord dla Niepodległej”. Blisko 5 mln uczniów, niemal 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty z ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych śpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”.

#SzkołaDoHymnu

 

 

Dzień Gier Planszowych w Szkole Podstawowej nr 110 - akcja ogólnoszkolna

 

    W naszej szkole uczniowie i nauczyciele bardzo lubią spędzać czas, grając w gry planszowe. Dzieci często grają w gry planszowe na zajęcia w świetlicy, podczas przerw, na lekcjach i w domu. Dzięki zastosowaniu gier planszowych w szkole dzieci rozwijają swoje uzdolnienia interpersonalne i uczą się nowych umiejętności, a także powtarzają wiedzę.

    W okolicach Dnia Gier Planszowych zaproponowano scenariusz na akcję obejmującą całą społeczność szkolną pod nazwą: „Świętowanie Dnia Gier Planszowych w Szkole Podstawowej nr 110 – akcja ogólnoszkolna”. Celem akcji było zintegrowanie uczniów oraz propozycja wspólnego spędzania czasu z rówieśnikami, rodzicami i bliskimi.

    Od poniedziałku, 10 października, do środy, 12 października na korytarzu zorganizowana była Strefa Planszówek. W czasie przerw między lekcjami w Strefie Planszówek, uczniowie mogli zrelaksować się po lekcjach i ze sobą pograć w przyniesione z domu gry karciane i inne krótkie gry planszowe, które gdy zadzwonił dzwonek, szybko sprzątali i biegli na zajęcia.

    W tych dniach podczas lekcji z wychowawcą uczniowie z kilku klas grali razem ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy w przyniesione z domu planszówki. Podczas lekcji matematyki, nauczyciel zastosował tradycyjną kostkę do gry, którą uczniowie rzucali i z wylosowanymi dwoma cyframi układali działania mnożenia, a potem musieli podać wynik (iloczyn). Za sprawą wprowadzenia kostki, obliczanie działań było przyjemniejsze i przy okazji elementu z gry, uczniowie powtórzyli tabliczkę mnożenia. Na lekcji z doradztwa zawodowego, uczniowie też rzucali kostkami, ale Story Cubes i na podstawie wyrzuconych obiektów wymyślali rodzaje zawodów. Uczniowie podawali zawody takie, jak: astronauta, kosmiczny farmer, meteorolog, latarnik itp. Podczas zajęć w świetlicy uczniowie grali w gry planszowe, jest to dla nich bardzo chętnie wybierana forma wspólnego spędzania czasu.

    W domach od 7 października do 17 października uczniowie razem z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem i innymi domownikami siadali razem przy stole lub na dywanie i rozgrywali rozgrywki planszówek; widać, że dobrze się razem bawili, miło spędzali czas.

    Cała społeczność naszej szkoły na długo zapamięta Dzień Gier Planszowych i mam nadzieję, że gry planszowe będą często używane jako forma spędzania wspólnego czasu, zabawy, a także metoda wykorzystywana w edukacji.

 

K. Jurys

 

    

 

    Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w udział i przeprowadzenie szkolnego etapu konkursów przedmiotowych. Konkursy pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty wyróżniają się wysokim poziomem, gratulujemy szczególnie tym uczestnikom, którym zabrakło naprawdę niewiele, by zakwalifikować się do etapu rejonowego. Już teraz zachęcamy uczniów obecnych klas IV- VII do systematycznego przygotowywania się do przyszłorocznej edycji konkursów z następujących przedmiotów: język polski, geografia, fizyka, historia, chemia, biologia, język angielski, niemiecki i francuski.

Agata Kaczyńska

wicedyrektor klas IV-VIII