Z czego słynie Małopolska? Co skrywają legendy krakowskie? Czym urzeka tradycja małopolska?
Na te pytania chcieliśmy odpowiedzieć prezentując kolejną odsłonę projektu „A to Polska właśnie…”, tym razem poświęconą Małopolsce.
31 października my, uczniowie klas drugich, zaprosiliśmy dyrekcję, nauczycieli i kolegów z klas pierwszych i trzecich, by pokazać Małopolskę, jaką znamy. To była prawdziwa podróż w najciekawsze miejsca przez nas odkryte, poznane i na długo zapamiętane.
Rozpoczęliśmy tradycyjnie, piosenką „Jesteśmy Polką i Polakiem”, która wprowadziła nas w ten jakże barwny region naszego kraju.
Pierwsze kroki skierowaliśmy na Rynek Krakowski, który dla nas jest sercem Krakowa, potem przeszliśmy przez Sukiennice i kościół Mariacki. Tu usłyszeliśmy słynny hejnał Mariacki. Potem odwiedziliśmy okolice Starego Miasta jak i Krakowa.  Obowiązkowym puntem naszej wyprawy było odwiedzenie dawnych kopalni soli, w których każdy odkryje coś wyjątkowego. Małopolska znana jest z niezwykłych osobliwości przyrody. Wiedząc, że wśród nas są miłośnicy przyrody opowiedzieliśmy, do którego Narodowego Parku w Małopolsce należy się udać, by podziwiać bajkowe, niepowtarzalne krajobrazy.

Druga połowa września to dla uczniów klas I - III czas intensywnej pracy nad projektem wychowawczo-edukacyjnym „A to Polska właśnie…”. Pierwszy etap wędrówki przez nasz kraj rozpoczęliśmy od Wielkopolski. To tu powstawały podwaliny państwowości polskiej, a według legendy Lech zbudował pierwszą stolicę Polski – Gniezno.

Przygotowania wymagały ogromnego zaangażowania wszystkich uczestników projektu. Uczniowie czytali legendy i wykonywali prace plastyczne ilustrujące treść opowieści. Powstałe w ten sposób prace stworzyły historię początków państwa polskiego w obrazach. Stanowiły również element dekoracji podczas spotkania podsumowującego. W każdej klasie odbyły się również zajęcia dotyczące tradycji i zwyczajów wielkopolskich, których podsumowaniem był quiz wiedzy na temat gwary. Klasy trzecie będące gospodarzami tego wydarzenia przedstawiły najistotniejsze elementy kultury wielkopolskiej w formie prezentacji multimedialnej. Brawurowo wykonały taniec regionalny „Marynia” występując w barwnych strojach szamotulskich. Zaśpiewały też liryczną piosenkę „Sen o Poznaniu”.