W październiku realizowaliśmy kolejny projekt „ Białe kruki w naszej bibliotece”.

Uczniowie przeglądali stare książki w naszej bibliotece. Następnym zadaniem było znalezienie w stopce książki daty jej wydania. Uczniowie dowiedzieli się też, co to znaczy „biały kruk”.

W naszej bibliotece jest kilka takich białych kruków, czyli najstarszych książek, które można oglądać na wystawie zorganizowanej w bibliotece.

Nauczyciel bibliotekarz Izabela Pietrzak

Październik od wielu lat jest obchodzony jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku z tym, że jest to również rok jubileuszowy postanowiliśmy połączyć te dwa ważne wydarzenia.

Zrealizowaliśmy projekt „Literacka mapa Polski”. Uczniowie na bibliotecznych pólkach wybierali książki polskich pisarzy, czytaliśmy fragmenty z niektórych utworów. Następnym zadaniem było sprawdzenie w życiorysach nazw miejscowości, gdzie urodzili się nasi twórcy. Poszukiwania sprawiły dzieciom wiele radości, a czasami zaskoczeń. Z niedowierzaniem przyjęły informację, że wielu znanych polskich pisarzy, jak Mickiewicz, Słowacki, Makuszyński,  ze względu na zawiłości historyczne nie urodziło się w Polsce.

Teraz mogliśmy już finalizować nasz projekt. Powstała mapa Polski, na niej umieściliśmy nazwy miejsc urodzenia i nazwiska autorów z ich wybranymi dziełami.

Teraz będziemy kojarzyć miasto z pisarzem.

Nauczyciel bibliotekarz Izabela Pietrzak


Pisanki, pisanki,
jajka malowane
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.

Pisanki, pisanki
jajka kolorowe,
na nich malowane
bajki pisankowe.


W bibliotece szkolnej uczniowie wykonywali pisanki z dłoni. Taka wspólna praca bardzo jednoczy, uczy współdziałania, a przy tym prace wyglądają oryginalnie.

Życząc wesołych świąt machamy do wszystkich naszymi dłońmi.

Nauczyciel bibliotekarz
 Izabela Pietrzak


Na półkach szkolnej biblioteki pojawiło się znów kilka ciekawych książek. Zapraszamy tych co lubią czytać oraz tych, którzy odkrywają dopiero w sobie tę pasję.

Pamiętajcie! 

„Są książki, które się czyta. Są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytającego.”
M. Pruszkowska

Zapraszam
Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak

ZACZAROWANE DRZEWKO
Choinka proszę pana
jest chyba zaczarowana,
bo zaraz wszystko odmienia:
było szaro, a ona wchodzi do domu –
zielona i spełnia marzenia.
Choinka – niby królewna
taka zielona i srebrna,
taka czerwona i złota.
A pod nią – nasze marzenia:
Lalka dla Mani i miś dla Henia,
nawet piłeczka dla kota.
Dobrze się bawić przy świeczkach,
tu miś, tu kot, tu laleczka.
I spać nam nikt jeszcze nie każe.
Choinka, proszę pana
choinka zaczarowana –
drzewko spełnionych życzeń.

Cytując wiersz M. Terlikowskiej chcę zaprezentować naszą biblioteczną choinkę. Wykonały ją dzieciaki podczas pobytu w bibliotece. Każdy mógł odrysować swoją dłoń, a potem przykleić ją  układając w kształcie choinki. Taka ozdoba wykonana własnoręcznie zdobi, ale przede wszystkim cieszy. Dzieciaki tak wkręciły się w pracę nad choinką, że zrobiły jeszcze stroik.

Taka wspólna praca wykonana z wielu dłoni jest symbolem tego, że święta łączą wszystkich, małych i dużych. Wesołych Świąt wszystkim, niech Wasze dłonie połączą się podczas rodzinnych spotkań.

Nauczyciel bibliotekarz
Izabela Pietrzak