W dniu 18.11.2021 r. odbyła się wycieczka Szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”, w której wzięły udział klasy 8b i 8c z naszej szkoły.

Podczas wycieczki uczniowie odwiedzili miejsca związane z wydarzeniami z życia młodych ludzi z Szarych Szeregów: Zośki, Rudego i Alka, którzy w czasie wojny w różny sposób walczyli z okupantem.

Obejrzeli szkołę – Liceum im. Stefana Batorego, w której Alek, Rudy i Zośka, gdzie rodziły się ich wspólne przyjaźnie, gdzie zdobyli wyśmienite wykształcenie i nauczyli się, jak być dobrym Polakiem.

Odwiedzili Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alejach Szucha - dawny budynek Gestapo, w którym katowano Rudego, aby wydobyć od niego informacje o podziemnej polskiej organizacji. Zwiedzając wnętrza muzeów uczniowie mogli wyobrazić sobie jak wyglądały realia życia w skrajnie trudnych warunkach więziennych. Wysłuchali jak wyglądał dzień na Pawiaku, oraz jak wyglądały przesłuchania na Szucha.

Przejechali trasą więźniarki transportującej Rudego z Alei Szucha na Pawiak, najstraszniejszego więzienia dawnej Polski. Poznali wszystkie szczegóły słynnej Akcji pod Arsenałem.

Zwiedzili miejsca związane z książką “Kamienie na szaniec” oraz akcjami Małego Sabotażu. Odwiedzili przede wszystkim: Plac Unii Lubelskiej, gdzie stał Pomnik Lotnika, Krakowskie Przedmieście z pomnikiem Mikołaja Kopernika, Gmach “Zachęty“, a także pl. Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza.

Uczniowie odwiedzili również miejsce pochówku bohaterów na Powązkach, gdzie uczcili ich pamięć zapalając znicze na grobach Alka, Rudego, Zośki, którzy z narażeniem życia walczyli z okupantem. To tutaj w słynnej kwaterze Białych Brzozowych Krzyży pochowani zostali bohaterowie książki Aleksandra Kamińskiego.

Agnieszka Jakubowska
Kamila Ciepichał