Dwa tygodnie temu (11.05.2021) odbyła się lekcja muzealna w Doświadczalnej Pracowni Litografii im. Pabla Picassa w Warszawie.

Placówka jest filią Centrum Promocji Kultury i stanowi jedyną taką pracownię w Polsce i jedną z nielicznych w Europie.

W pracowni w 1948 roku gościł Pablo Picasso, który przebywał w Polsce z okazji Kongresu Intelektualistów.

Uczniowie kl. VII a zapoznali się z techniką litografii, która znajduje się na liście ginących zawodów UNESCO.

Podczas lekcji uczniowie mogli też podziwiać zabytkowe pracy litograficzne, w które wyposażona jest pracownia (maszyny z końca XIX i z początku XX wieku).

Dużą atrakcją dla uczestników była możliwość zobaczenia unikatowych kamieni litograficznych z planami Warszawy z pierwszej połowy XIX wieku.

Przemysław Runo