17 marca co roku cała Irlandia, ale również miliony ludzi w USA, Wielkiej Brytanii oraz Australii obchodzą dzień Świętego Patryka – angielskiego misjonarza, który za swoje zasługi na rzecz szerzenia wiary katolickiej został ogłoszony patronem Irlandii. Tego dnia rzesze ludzi  ubierają się na zielono i maszerują w radosnych pochodach, malują sobie twarze, przypinają koniczynki, śpiewają tradycyjne celtyckie pieśni. Rzeki barwi się na zielono, a słynne budynki podświetla w tym kolorze. Dorośli popijają zielone piwo, a dzieci czerpią radość z przebierania się za skrzaty, tzw. „leprechauns”, poszukują garnków ze złotem oraz  szczypią tych, co w tym dniu zapomnieli założyć zielone ubranie.

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody tego popularnego święta. Pod hasłem: Zielony Tydzień ze Świętym Patrykiem, w dniach 15-19 marca uczniowie ze wszystkich klas wzięli udział w licznych inicjatywach w ramach swoich lekcji języka angielskiego. Już na pierwszy rzut oka widać było, że to wyjątkowy czas, bo na  zajęciach królował kolor zielony – zarówno wśród anglistów jak i naszych uczniów, którzy ochoczo prezentowali się innym na spotkaniach online. W klasach 1-3 dzieci zastanawiały się, dzięki czemu są naprawdę szczęśliwe. Wykonały piękne trójlistne koniczynki „shamrocks” i wyjaśniły po angielsku, czym dla nich jest szczęście. Dodatkowo śpiewano piosenki oraz przeprowadzono gry i zabawy.
W klasach 4-8 nauczyciele przeprowadzili okolicznościowe lekcje kulturowe, podczas których uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią Świętego Patryka oraz zrozumieć główne symbole tego święta. Chętni wykonali okolicznościowe prezentacje, które profesjonalnie zaprezentowali całej klasie. Nie zabrakło też wirtualnych podróży po tzw. „Emerald Isle”, czyli pięknej zielonej Irlandii. Punktem kulminacyjnym projektu był ogólnoszkolny quiz wiedzy przeprowadzony we wszystkich klasach starszych. Największą wiedzą na temat St. Patrick’s Day  wykazali się:

1. Noemi Szymańska, kl. 4a
2. Olivier Herman, kl. 4b
3. Joachim Remiszewski, kl. 5a
4. Konrad Sygnowski, kl. 5b
5. Aleksander Groszek, kl. 6a
6. Karolina Ceranka, kl. 6b
7. Aleksandra Chyczewska, kl. 6c
8. Piotr Giel, kl. 7a
9. Zuzanna Sitkiewicz, kl. 7b
10. Natalia Krawczyk, kl. 7c
11. Przemysław Jażdżyk, kl. 7d
12. Oliwier Ząbek, kl. 8, gr. II
13. Konrad Święcki, kl. 8, gr. III

Gratulujemy aktywności i dziękujemy za Wasze zaangażowanie.

Zespół anglistów SP 110 w składzie:
Aleksandra Lis, Ewa Cichecka, Piotr Dobosz, Katarzyna Falkowska