4 grudnia 2020 roku z okazji ,,Barbórki” zaprosiliśmy na lekcję górnika –  dziadka Kuby - jednego z uczniów naszej klasy. Pan Stanisław Szcześniak przepracował 30 lat w największej kopalni w Polsce. Podczas spotkania opowiedział nam  o ciężkiej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy górników, zmianach jakie nastąpiły w kopalni w ostatnich latach, narzędziach używanych przez górników dawniej i dziś. Dowiedzieliśmy się, między innymi jaka jest temperatura pod ziemią, w jaki sposób górnicy dostają się do pracy pod ziemią, jaką rolę spełniały lampy karbidowe, a także po co górnicy zabierali do kopalni kanarka w klatce. Gość zaprezentował nam również swój strój galowy i różne atrybuty używane przez górników. Wiemy, co oznacza kolor pióropusza na czapce górniczej.  Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali przekazanych przez Pana Stanisława informacji, a następnie zadawali mnóstwo pytań, na które Pan w niezwykle ciekawy i interesujący sposób odpowiadał. Szkoda, że lekcja trwa tylko 45 min.

Serdecznie dziękujemy Panu Stanisławowi za spotkanie online.

A wszystkim Górnikom życzymy tyle samo wyjazdów ile zjazdów!

W imieniu uczniów kl.3a – wychowawczyni Maria Krawczyk
Zdjęcia – Kamila Jakubowska