„Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył”

Antoni Słonimski

Listopad to czas zadumy, wspomnień i refleksji na trudne tematy: odejścia, śmierci i tęsknoty. Dla nas – Patriotów to powrót do ważnych symboli Ojczyzny: walki, poświęcenia, wiary i zwycięstwa. Hasła te, które Polacy nosili w swoich sercach i czynach ożywają na nowo w związku z Narodowym Świętem Niepodległości.

11 listopada świętowaliśmy 102 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla Polaków jest to jedno z najważniejszych świąt narodowych. Wspominamy tych, którzy cierpieli w zniewolonym przez 123 lata kraju. Tych, którzy marzyli o wolności, nadrzędnej wartości – godnej najwyższego poświęcenia. Odzyskanie niepodległości było procesem trudnym i złożonym. Różnym koncepcjom walki o niepodległość, wizjom przyszłej władzy i odbudowy państwa polskiego przyświecał jeden cel – dobro ukochanej Ojczyzny.


Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada obchodzone było zawsze w naszej szkole bardzo uroczyście.  W tym roku z powodu pandemii nie spotkaliśmy się na  szkolnej akademii ,nie zaśpiewaliśmy wspólnie patriotycznych pieśni w hołdzie poległym za wolność naszej Ojczyzny.

Ale przecież „Polska – to taka kraina, która się w sercu zaczyna…” i jak powiedział Józef Piłsudski: „Kto chce, ten może. Kto chce, ten zwycięża”.


Uczniowie klasy 4A z tej okazji przygotowali plakaty, na których zaprezentowali wielkich patriotów Polski. Gratuluję pomysłów, zaangażowania i przede wszystkim sięgnięcia do źródeł, aby bliżej poznać najważniejsze postacie w historii Polski.

Dziękuję uczniom i rodzicom z klasy 4A za ich „zdalną aktywność patriotyczną”.


nauczycielka języka polskiego
Sylwia Murawska-Oleksińska