Dzieci z oddziału przedszkolnego w roku szkolnym 2019-2020 wzięły udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, którego honorowy patronat objęło między innymi czasopismo Bliżej Przedszkola oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a autorem projektu była Pani Ludmiła Fabiszewska. 

Głównym celem projektu było kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci i młodzieży uwrażliwienie ich na piękno, folklor i tradycje rodzime, oraz kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i dumy z bycia Polakiem.

 

Razem z dziećmi w ramach projektu wykonaliśmy następujące zadania:

- zadania obowiązkowe:

1) Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.

2) „Piękna nasza Polska cała”zorganizowanie kącika o tematyce folkowej, regionalnej lub patriotycznej w grupie.

3) Apel/ inscenizacja z okazji 11 listopada – Narodowe Śpiewanie Hymnu o godzinie 11:11 – SZKOŁA DO HYMNU oraz piosenki ZoZi pt. „Co to jest niepodległość?

4) „Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy, degustacja i podzielenie się przepisem. Osoby realizujące to zadanie przepis i fotografię gotowej potrawy umieszczają na grupie projektowej. Zrobiliśmy pierniczki według przepisu babci Moniczki.

5) Zorganizowanie Tygodnia Legend i Baśni Polskich: czytanie, inscenizacje legend, wystawa prac plastycznych, napisanie własnej legendy „Przygody Orła Bielika”.

6) Projekcja filmowa „W starym kinie” – projekcje dawnych dobranocek.

7) „Chodź, pomaluj mój świat” – plener malarski – malowanie z wychowankami przyrody, pejzaży w plenerze.

8) „Co babcia i dziadek śpiewali, jak byli mali” – zorganizowanie uroczystości na ludową nutę. W naszym wykonaniu były to Jasełka Misyjne połączone z ludową nutą.

9) Plakat „Każdy przedszkolak – Mały Patriota – Wielki Człowiek” – zapoznanie wychowanków z Prawami Dziecka – Prawami Człowieka.

10) „Napisz kartkę Bohaterom” – wszystkie warunki i szczegóły, dotyczące realizacji tej ogólnopolskiej akcji można uzyskać na stronie http://bohateron.pl/wyslij-kartke/.

- oraz zadania dodatkowe:

 

  1. Wymiana pocztówkowa – pocztówkowa mapa Polski.
  2. Piękna nasza Polska cała w czterech porach roku.
  3. Dzień Kropki/ dzień Jesieni.
  4. Fabryka Tęczy – słodka tajemnica zdrowego żywienia.
  5. Jestem zdrowy i bezpieczny.
  6. Upominki dla Babci i Dziadka.
  7. Przygotowanie do zimy – kiszenie kapusty.
  8. Pieczenie chleba – „Być dobrym jak chleb” – w ramach pracy zdalnej dzieci wraz z rodzicami upiekły chleb w nawiązaniu do tematu zajęć „ Jak powstaje chleb – od ziarenka do bochenka”.
  9. Tradycje i zwyczaje Wielkanocne – praca zdalna w wykonaniu dzieci z oddziału przedszkolnego SP110. Dzieci wykonały kolorowe pisanki, wspólnie piekły z rodzicami oraz wykonały ciekawe karty pracy i pomoce wielkanocne.
  10.  Chronimy środowisko – dzieci w ramach pracy zdalnej dowiedziały się co to, jest ekologia, a także że Ziemia jest naszym domem i że powinny o nią dbać. Szukały sposobów jak można na co dzień dbać o środowisko, wykonały wiele ciekawych zadań oraz prac.

OTRZYMALIŚMY RÓWNIEŻ PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYM PROJEKCIE EDUKACYJNYM „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA” OD PREZYDENTA RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ ANDRZEJA DUDY ORAZ FLAGĘ RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ, KTÓRA PRZYPOMINA NAM  O NASZEJ TOŻSAMOŚCI -  JAKO ZNAK PRZYNALEŻNOŚCI DO POLSKIEJ WSPÓLNOTY.

Wszystkie te zadania, ich opisy oraz zdjęcia i filmiki zaprezentowano na stronie grupy projektowej. Po zakończonym projekcie grupa otrzymała podziękowanie oraz piękne Certyfikaty uczestnictwa.

Serdecznie dziękujemy grupie 0A oraz 0B, które brały aktywny udział i chętnie wykonywały zadania z projektu. Dziękujemy również rodzicom za okazane wsparcie i zaangażowanie. Wasza otwartość i chęć pomocy była nieoceniona.

W podziękowaniu za realizację programu otrzymaliśmy list skierowany do Dyrektora Szkoły, nauczycieli, dzieci oraz ich rodziców od samej autorki programu- Pani Ludmiły Fabiszewskiej.

 

Drodzy Uczestnicy! Każdego dnia jestem wdzięczna za to, że tyle tysięcy Nauczycieli zaufało mi i wzięło udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym

 „Piękna Nasza Polska Cała”. W minionym roku szkolnym, mimo pandemii i tak trudnych warunków pracy zdalnej w Pięknym Projekcie wzięło udział 900 placówek z całej Polski oraz Ukrainy, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ghany, Litwy, Włoch, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. Ponad 75 tysięcy nauczycieli realizowało zadania projektowe z wielkim sercem, zaangażowaniem i zamiłowaniem do Polski. Niski ukłon kieruję do dzieci, uczniów i rodziców – za życzliwość i współpracę. Zapraszam w nowym roku szkolnym do udziału w kolejnej edycji! Będę zaszczycona współpracą z Wami ♥.                                                    

 Ludmiła Fabiszewska

         

Do listu dołączone było PODZIĘKOWANIE:
 

                                                                                                          Koordynator projektu

Izabela Radziszewska