Dnia 16 września klasa VI D wybrała się na wycieczkę do Wilanowa, żeby zwiedzić przepiękny pałac dowiedzieć o codziennym życiu króla Jana III Sobieskiego: jak mieszkał, czym się zajmował’ jakie miał upodobania .Celem i tematem przewodnim naszej wyprawy było poznawanie historii naszego kraju i uświadomienie, jak istotne jest wyciąganie wniosków z minionych zdarzeń.

Pałac w Wilanowie, wraz z otaczającym ogrodem, został zbudowany w stylu włoskim. A  zgromadzone tu dzieła sztuki są zapisem historii. To miejsce pamięci o królu-wojowniku, który pokonując wojska tureckie pod Chocimiem i pod Wiedniem  zyskuje sławę i przydomek Lew  Lechistanu.

Król Jan III Sobieski Wilanów traktował jak swoją oazę spokoju i tu spędzał dużo czasu odpoczywając i korzystając z ulubionych rozrywek: polowania, gra w karty, warcaby , szachy, tańce oraz słuchanie muzyki. Bardzo  często zapraszał gości, z którymi mógł porozmawiać o sprawach politycznych, ale i zdobywać nową wiedzę .

 Uczestniczył  w projektowaniu i dekorowaniu swojego pałacu. Dzięki wykształceniu i znajomości języka włoskiego, ma możliwość korespondowania z włoskimi artystami ,którzy stają się jego inspiracją.  Podróżując  po Europie,  znajduję piękne dzieła sztuki i elementy dekoracji do swego pałacu,  miedzy innymi wazy chińskie czy też tureckie dywany, obrazy, malowidła albo meble pochodzące z różnych stron świata .

Jan III Sobieski,  jako człowiek  wykształcony ,obyty w świecie,  mówi  płynnie po łacinie, francusku, niemiecku, turecku i  hiszpańsku Był znawcą nie tylko wojennej sztuki , ale również sztuk pięknych i wszelkich nauk Był jednocześnie miłośnikiem ksiąg, lubił czytać nawet podczas wypraw na wojnę. Książki i nauka zajmowały  swoje miejsce w  pałacu. Dla nich była przeznaczona ogromna biblioteka. Podobno znajdowało się tu około siedmiu tysięcy tomów. Książki stały na wysokich regałach, ułożone tematycznie i kategoriami związanymi z dziedzinami nauki. Żeby łatwo znaleźć potrzebną lekturę, wymyślono pewien szyfr obrazkowy. W dawnej bibliotece znajdują się  portrety  znanych ludzi,  którzy zajmowali się architekturą, rzeźbą, poezją, fizyką, malarstwem.

 Zainteresowania naszego monarchy były bardzo rozległe! Nie tylko interesował się astronomią,  matematyką i geografią, ale  poznajemy Go jako romantyka, zakochanego i gotowego do poświęceń.  A wszystko to za sprawą pięknej Marii, którą nazywał Marysieńką. Jak Sobieski ujrzał Marię Kazimierę, pokochał ją od pierwszego wejrzenia i przyrzekł żyć tylko dla niej. Nie złamał tego przyrzeczenia, mimo że obiekt westchnień długo był dla niego nieosiągalny.

Parę łączyło silne uczucie. Świadectwem miłości są listy, jakie słali do siebie małżonkowie. Ona z Warszawy, on z pola bitwy,  nawet   spod Wiednia. Przez lata nie straciły one nic  ze swojego wyrazu pełnego wzajemnego zauroczenia i tęsknoty .

Pałac w Wilanowie jest nie tylko wybitnym zabytkiem architektury barokowej , ale miejscem o wyjątkowej  pamięci o  niezwykłej postaci historycznej, jaką był Król Jan III Sobieski. Wędrówka po pałacu była jednocześnie wspaniała lekcją historii, z której należy wyciągać wnioski. Prowadzący warsztaty uświadamiali nam, że historia powinna być  nauczycielką myślenia. Dlatego znajomość historii swego kraju na  tle wydarzeń światowych jest bardzo ważna.

 

                                                                                                                         Oliwia Nowak klasa VI D