W bieżącym roku szkolnym w związku z 100-rocznicą uzyskania przez Polskę niepodległości w oddziale przedszkolnym realizowany był projekt „Wielcy Polacy”. Dzieci dowiedziały się, że nie wszyscy ludzie dokonują wielkich odkryć, tylko niektórzy będą znani przez setki lat, bo ich osiągnięcia są ważne dla ludzi. W sali stworzyliśmy „Kącik Wielkich Polaków”, gdzie zamieszczaliśmy portrety wybranych postaci oraz plakat z informacjami  dotyczącymi wybranej postaci, ciekawostki z życia, zdjęcia, rysunki.

We wrześniu dzieci poznały pierwszego historycznego władcę Polski Mieszka I  Wytrwała praca nad jednoczeniem ziem polskich, organizowaniem państwa i umacnianiem jego obrony, a także wypieraniem starej religii i krzewieniem nowej przyniosły mu zaszczytne miano władcy wielkiego i godnego pamięci. Dzieci poznały pierwszego koronowanego króla Polski Bolesława I Chrobry, który przeszedł do historii jako twórca potęgi młodego państwa polskiego. W listopadzie, w setną rocznice uzyskania przez Polskę niepodległości, odbył się występ dzieci dla rodziców. Dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki o charakterze patriotycznym. Poznały postać wybitnego polityka, twórcy niepodległej Polski Marszałka Józefa Piłsudzkiego oraz Fryderyka Chopina – najwybitniejszego polskiego kompozytora, słynnego pianistę urodzonego w Żelazowej Woli. W grudniu  dzieci poznały farmaceutę  i przedsiębiorcę, pioniera przemysłu naftowego w Europie – Ignacego Łukasiewicza. Wynalazca lampy naftowej, która miała duży wpływ na postęp cywilizacji w drugiej połowie XX wieku i w znaczny sposób poprawił jakość życia ludzi na całym świecie. Dzieci poznały postać wielkiego Polskiego astronoma Mikołaja Kopernika, który był wszechstronnym uczonym. Interesował się astronomią, medycyną i prawem. W dziele „O obrotach sfer niebieskich”, udowodnił, że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca a nie Słońce i inne planety wokół Ziemi. Następną postacią, którą poznały dzieci była Maria Skłodowska –Curie. Była wybitnym naukowcem. Zajmowała się badaniami w dziedzinie fizyki i chemii. Odkryła dwa pierwiastki- rad i polan- i jako jedyna uczona dwukrotnie dostała Nagrodę Nobla. Większość pieniędzy z nagrody przeznaczyła na pomoc żołnierzom podczas I wojny światowej. Kolejnym Wielkim Polakiem, którego poznały dzieci był Jan Matejko- mistrz malarstwa historycznego, który uwieńczał na swoich znakomitych płótnach doniosłe, przełomowe momenty z dziejów Polski. Podczas rozmowy na temat zabytków Krakowa, dzieci poznały postać Kazimierza III Wielkiego. Król Polski, który dbał o rozwój gospodarczy kraju. Założył w Krakowie pierwszy w Polsce uniwersytet. W świadomości potomnych na zawsze pozostanie tym, który zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Jan III Sobieski, Król polski, wybitny wódz, uczestnik walki z Kozakami, Tatarami, Szwecją Moskwą i Turcją. Bardzo podobała się dzieciom postać Janusza Korczaka, którego poznały jako osobę kochającą dzieci, wybitnie zasłużoną w walce o prawa dzieci, które właśnie dzieci poznawały w ramach tematu kompleksowego „Prawa Dziecka”. Rozmawialiśmy także o Janie Brzechwie, dzieci poznały takie wiersze jak: „Na straganie”, „Kaczka Dziwaczka” a także brały udział w przedstawieniu teatralnym pt. „Brzechwolandia”, gdzie prezentowane były utwory tego wielkiego autora wierszy i bajek dla dzieci. Podsumowaniem realizowanego projektu jest urządzenie w sali  „Galerii Wielkich Polaków”, w której umieściliśmy portrety wszystkich poznanych w bieżącym roku szkolnym Wielkich Polaków. Nauczyliśmy się piosenki „Wielcy Polacy”, w piosence jest mowa o Adamie Mickiewiczu, który był największym poetą Polskim, twórcą polskiego romantyzmu. Napisał poemat narodowy pt. „Pan Tadeusz” oraz o  Janie Pawle II Papieżu, uznany jako  najwyższy autorytet moralny we współczesnym świecie.

Wielcy Polacy
Nasi to rodacy
Kto wie, kiedyś nawet ty
Możesz bardzo sławnym być.
I.Polska ma ponad tysiąc lat
Żyło tu już tak wiele sław
Nie zapamiętasz wszystkich ich
Ale choć kilka musisz znać
Jan Paweł II papież nasz
Dla wszystkich serce miał i czas
Na ziemi wszyscy znali Go
Bo wierzył w dobro, tępił zło.
Ref.: Świat zna, cały świat ich zna
II. Słyszysz jak szumią liście drzew
Za chwile zabrzmi ptaków śpiew
Tu każda nuta znaczy coś
Fryderyk Chopin to był gość
Tatę miał z Francji, mamę  stąd
I w dłoniach czarodziejską moc
Na fortepianie pięknie grał
Naprawdę wielki talent miał.
III. Nikt tak nie umiał jak ten Pan
Układać wierszy z wielu zdań
Adam Mickiewicz talent miał
A jego dzieła to nasz skarb
Dziś każdy się zachwyca nim
Zawsze potrafił znaleźć rym
Napisał wierszy pewnie sto. Lecz „Pan Tadeusz” to jest to.