Przez cały marzec odbywały się zajęcia związane z realizacją kolejnego etapu naszego projektu „A to Polska właśnie…”. Tym razem dzieci poznawały trzy regiony związane ze słynnym astronomem – Mikołajem Kopernikiem. Oprócz poszukiwania śladów życia i działalności tego wybitnego Polaka, uczniowie zgłębiali wiedzę na temat bogatej historii tych regionów, ich tradycji i zwyczajów. Jednym z elementów naszych działań były spotkanie uczniów klas I – III, podczas których wspólnie czytaliśmy legendy i podania pochodzące z Kujaw, Warmii i Mazur. Jedną z legend była opowieść „O Piernikarzu i córce Katarzynie".

Przedłużeniem ostatniego spotkania były warsztaty, w trakcie których  każde klasa zdobiła pierniczki upieczone przez rodziców. Następnie podczas uroczystości podsumowującej uczniowie obdarowywali swoimi piernikami wylosowaną wcześniej klasę.
Gospodarzami etapu kujawsko-warmińsko-mazurskiego były klasy drugie i trzecie, które podsumowały wiedzę zdobytą podczas zajęć lekcyjnych i przekazały ją w formie prezentacji multimedialnych. Jak zwykle nie zabrakło regionalnego tańca – kujawiaka, różnorodnych strojów i piosenek pochodzących z Mazur. Na koniec odbyła się degustacja przepięknie ozdobionych pierniczków, którymi obdarowały się wzajemnie dzieci. Zaś kolejni nominowani w plebiscycie „Mały człowiek – wielkie serce” otrzymali pamiątkowe serduszka.

Mariola Cabaj