Rok  2018  jest rokiem poświęconym szczególnej pamięci o Irenie Sendlerowej.  Gościem w naszej szkole była córka Ireny Sendlerowej – pani Janina Zgrzembska. Mieliśmy więc okazje poznać panią Irenę z punktu widzenia   jej córki. O życiu i działalności odważnej Polki wiedzieliśmy już wiele. W ramach projektu „Rok Ireny Sendlerowej” opracowywaliśmy prezentacje i albumy o trudnych czasach, w których żyła i jej  niezwykłych dokonaniach.

Pani Janina, podobnie jak jej matka, jest skromną osobą. Działa aktywnie nad propagowaniem idei, którym służyła jej matka. I są one nadal aktualne, bo dotyczą pomocy słabszym, pokoju na świecie, tolerancji,  odwagi.
„Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie maja żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem.”
Pan Ryszard Bzinkowski, który zawsze wspiera spotkania związane z historią,  opowiedział o czasach zagłady i planach Hitlera dotyczących unicestwienia narodu żydowskiego. Ten kontekst historyczny był ważny, żeby zrozumieć, jak wiele ryzykowali ci, którzy zdecydowali się pomagać Żydom.
Prezentacja multimedialna opracowana przez Amadeusza Wiśniewskiego z klasy VIB przypomniała nam o życiu i działalności pani Ireny, a uczniowie klasy VD zaprezentowali wspomnienia osób ocalonych i tych, którzy znali ją, szanowali i podziwiali.
Pani Janina przedstawiła swoją matkę przede wszystkim jako osobę bardzo wrażliwą na krzywdę innych. Jej matka nie lubiła opowiadać o wojnie, dlatego o jej działalności  córka i syn długo nie wiedzieli. Wiedza o dokonaniach matki podczas okupacji docierała do nich stopniowo. Panią Irenę odwiedzały różne osoby, o których mówiła, że to znajomi z czasów wojny.  Trudne czasy powojenne również nie sprzyjały podkreślaniu i honorowaniu jej zasług. Zwłaszcza, że sama zainteresowana, zawsze podkreślała, że robiła to, co każdy człowiek robić powinien – ratować życie innych, gdy jest ono zagrożone i nieść pomoc potrzebującym. I te idee przyświecały pani Irenie również po wojnie. I zawodowo i społecznie działała na rzecz potrzebujących. Pomagała w zakładaniu sierocińców, domów opieki. Jej powojenne losy splotły się też z naszą Białołęką. W budynku przy ulicy Modlińskiej 257 pani Irena założyła dom dla dziewcząt, które wojna osierociła i zdeprawowała.  Pani Janina wspomniała o paprotce, którą przywiozła jej matka  właśnie stamtąd i która przez wiele lat była w ich domu.
Odpowiadając na nasze pytania,  pani Janina podkreślała, jak ważna jest wrażliwość na los innych, zwłaszcza słabszych. Stwierdziła też, że Rok Ireny Sendlerowej jest przede wszystkim Rokiem Człowieczeństwa.
Pani Dyrektor Grażyna Zając podziękowała pani Janinie Zgrzembskiej za niezwykłą lekcję historii i humanizmu. Wyraziła też nadzieję, że nasza społeczność szkolna pamiętać będzie o ideach, którym służyła Irena Sendlerowa i które nie tracą na swej aktualności w naszych czasach. Zwłaszcza przesłanie do młodych:
„Jesteście przyszłością świata! Zróbcie coś, aby stał się lepszy. Bez wojen, śmierci niewinnych. Szerzcie dobro. Bądźcie wrażliwi na los słabszych od was. Każdemu kto tonie, należy podać rękę…”

Społeczność szkolna