W dniu 29 listopada 2018r. klasy drugie i trzecie miały okazję obejrzeć podsumowanie różnych działań dotyczących poznawania całego Regionu zwanego Mazowszem.  Cały występ o Mazowszu przygotowali pierwszoklasiści naszej szkoły pod opieką wychowawczyń: Haliny Olesiejuk i Marii Krawczyk oraz nauczyciela wspomagającego Kamili Kłysik. Wszyscy uczniowie klas I - III w ciągu miesiąca poznawali legendy warszawskie  dotyczące tego Regionu. Uczyli się też piosenek o Warszawie, wyszukiwali ciekawostki o Mazowszu, poznawali Nizinę Mazowiecką, gdzie mieszkają, spędzają  czas i zdobywają wiedzę.  Nauczycielki pracowały z dziećmi metodami projektu, którego podsumowaniem były wystawy prac plastycznych ilustrujących ,,Legendy warszawskie”, quizy wiedzy i inne prace twórcze.  Na konkurs wpłynęło bardzo wiele prac plastycznych o różnorodnych technikach, z których aż 15 było nagrodzonych.  Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe z elementami Mazowsza.  Prace zostały umieszczone na tablicach dekoracyjnych i upiększają naszą szkołę.  Zorganizowana wystawa wywołuje sentyment dla wszystkich mieszkańców tego Regionu.

Po obejrzanej prezentacji wszyscy uczniowie edukacji wczesnoszkolnej zapamiętali położenie Niziny Mazowieckiej.  Jest ona  krainą geograficzną położoną we wschodniej części Nizin tzw. Środkowopolskich, u zbiegu rzek: Wisły, Narwi i Bugu. Składa się z trzech części - makroregionów: niziny Północno mazowieckiej, Środkowo mazowieckiej oraz ze Wzniesienia Południowo - mazowieckiego. Pod względem historycznym, Mazowszem nazywano głównie tereny położone w dorzeczu środkowej Wisły. Już we wczesnym średniowieczu były to tereny zamieszkałe przez grupę plemienną Mazowszan, ulokowanych głównie na prawym brzegu Wisły (z centrum osadniczym w ziemi płockiej). Nieco później granice całego terytorium plemiennego Mazowszan cofnęły się trochę na zachodzie, a jednocześnie rozszerzyły się na wschodzie i na południu.
Do średniowiecznego państwa polskiego Mazowsze zostało przyłączone już za panowania Mieszka I. W XI wieku jego stolicą stał się Płock. W roku 1138, skutkiem podziału dzielnicowego Polski (na mocy testamentu Bolesława III Krzywoustego, dzielącego państwo pomiędzy swoich synów) powstało Księstwo Mazowieckie, które od połowy wieku XIII, ulegało kolejnym podziałom. W  roku 1526 (formalnie dopiero trzy lata później) - po śmierci ostatniego z linii książąt mazowieckich Janusza II - całą środkową i wschodnią część Mazowsza, z którego utworzono potem województwo mazowieckie ze stolicą w Warszawie. To była prawdziwa lekcja historii. Najmłodsi uczniowie mieli możliwość poznania zabytków Mazowsza oraz zapamiętali miasta położone na Mazowszu.  Wszyscy utrwalili sobie najważniejsze miejsca w Warszawie, m. in. : Zamek Królewski, Łazienki Królewskie,  Pałac w Wilanowie, Stadion Narodowy,  Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik.  
Ta uroczystość dowiodła, że pierwszaki mają niezłe zdolności muzyczne, mają doskonały słuch i zaciekawili publiczność piosenką Ireny Santor: ,,Jak przygoda to tylko w Warszawie”. Przy tej piosence grupa pierwszaków tańczyła w parach walczyka, podczas którego wszyscy odbiorcy poczuli się mieszkańcami Warszawy. Słowa piosenki w rytmie walczyka poprowadziły wszystkich ciekawymi miejscami w Warszawie, podkreśliły uroki tych miejsc oraz zachęciły do zwiedzania stolicy, w której można miło spędzić czas.    
Po prezentacji kurpiowskiego stroju ludowego i wspaniałej części artystycznej każdy uczestnik  został poczęstowany pysznymi potrawami z regionu Mazowsza. Nawet stół był udekorowany w kurpiowskie i łowickie wycinanki. Natomiast potrawy charakterystyczne dla tego Regionu apetycznie wyglądały, były zdrowe, bogate w witaminy i własnoręcznie przygotowane. Cały poczęstunek zorganizowali Rodzice uczniów klas pierwszych, którzy włączają się aktywnie w życie klasy i szkoły, za co serdecznie dziękujemy.

Notatkę sporządziły wychowawczynie klas pierwszych