Druga połowa września to dla uczniów klas I - III czas intensywnej pracy nad projektem wychowawczo-edukacyjnym „A to Polska właśnie…”. Pierwszy etap wędrówki przez nasz kraj rozpoczęliśmy od Wielkopolski. To tu powstawały podwaliny państwowości polskiej, a według legendy Lech zbudował pierwszą stolicę Polski – Gniezno.

Przygotowania wymagały ogromnego zaangażowania wszystkich uczestników projektu. Uczniowie czytali legendy i wykonywali prace plastyczne ilustrujące treść opowieści. Powstałe w ten sposób prace stworzyły historię początków państwa polskiego w obrazach. Stanowiły również element dekoracji podczas spotkania podsumowującego. W każdej klasie odbyły się również zajęcia dotyczące tradycji i zwyczajów wielkopolskich, których podsumowaniem był quiz wiedzy na temat gwary. Klasy trzecie będące gospodarzami tego wydarzenia przedstawiły najistotniejsze elementy kultury wielkopolskiej w formie prezentacji multimedialnej. Brawurowo wykonały taniec regionalny „Marynia” występując w barwnych strojach szamotulskich. Zaśpiewały też liryczną piosenkę „Sen o Poznaniu”.

Nie sposób nie wspomnieć o rodzicach uczniów, którzy również zaangażowali się w realizację etapu wielkopolskiego. Pomogli w przygotowaniu strojów, co znacznie uatrakcyjniło spotkanie podsumowujące. Przyrządzili również regionalne jadło czyli pyry z gzikiem.
Przed nami kolejna podróż…tym razem zawędrujemy do Małopolski. Czekamy zatem na prezentacje klas drugich.

Mariola Cabaj
Renata Głudkowska