Dnia 18 maja odbył się w naszej szkole festyn szkolny pod hasłem „Dzieci dla Niepodległej”. Choć pogoda nas nie rozpieszczała i ze względu na padający deszcz musieliśmy schować się w murach szkoły atrakcji nie brakowało.

  

Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali pokoje zagadek. Pokój literacki - polscy Nobliści. Zadaniem grup pięcioosobowych było odnalezienie klucza, do którego prowadziła droga zadań literackich nawiązujących do laureatów Literackiej Nagrody Nobla. Pokój historyczny. Uczestnicy musieli przejść kanałami i odpowiedzieć na pytania dotyczące Postania Warszawskiego. Klasy 2 przygotowały pokój „W labiryncie gier”, a klasy 1 pokój dotyczący znajomości legend z Projektu ,,A to Polska właśnie”. Był też pokój muzyczny przygotowany przez uczniów klasy V c. Uczestnicy zabawy, wchodząc do sali 38, przenosili się w świat symboli związanych z etapami życia Fryderyka Chopina (Żelazowa Wola, Warszawa, Paryż),  a szukając zagadek i rozwiązując kolejne zadania, wykazywali się dużą wiedzą o wybitnym polskim kompozytorze oraz poznawali ciekawostki związane z jego życiem i twórczością.

Na scenie prezentowali się uczniowie wyróżnieni w konkursie MAM TALENT organizowanym przez Samorząd Uczniowski oraz uczniowie klas młodszych, którzy  podczas festynu pokazali to, czego nauczyli się o historii, kulturze i zwyczajach poszczególnych regionów realizując projekt „A to Polska właśnie…”. Uczniowie klas III zaprezentowali to, co najpiękniejsze, barwne i charakterystyczne dla Wielkopolski, Kujaw i Śląska czyli piosenki „Sen o Poznaniu”, „W moim ogródeczku” oraz tańce – kujawiak i trojak. Dzieci z klas drugich przedstawiły region małopolski, Zamojszczyznę, Podlasie i Warmię. Z werwą porwały zgromadzoną publiczność do wspólnego tańca w rytm śpiewanej piosenki „Oj, zagraj mi muzyko”. Uzupełnieniem pokazu był tradycyjny krakowiak oraz taniec do piosenki „Lesie ty..…”. Z ogromnym aplauzem spotkały się również prezentacje regionu Podhala, Pomorza i najbliższego nam Mazowsza. Tu swój kunszt pokazali uczniowie klas pierwszych, którzy brawurowo zatańczyli walca i tradycyjnego kaszubskiego szewca. Nie zabrakło też piosenek związanych z przedstawianymi regionami. Wszyscy zgromadzeni mieli okazję do posłuchania „Kaszubskich nut”, „Jak przygoda to tylko w Warszawie” czy też „Idzie dysc”. Do pokazu dołączyła się również grupa uczniów z chóru szkolnego, która przepięknie wyśpiewała „Miała baba koguta” i „Hej, ide w las” oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, które przeniosły widzów do Małopolski, wykonując „Mariackie hejnały” . Następnie zaś zabrały wszystkich na Mazury, aby zaprezentować tradycyjny taniec szot. Na koniec wszyscy artyści wykonali wspólnie piosenkę przewodnią, która towarzyszyła realizacji projektu, a mianowicie – „Jestem Polakiem”.

Mogliśmy obejrzeć pokaz walk rycerskich, a dzieci brały udział w torze przeszkód.

Uczniowie z klasy 4, przy ogromnej pomocy mam, kręcili watę cukrową i uwieczniali chętne osoby w foto budce. Najdłuższa kolejka ustawiała się do pań, które wyczarowywały na buziach dzieci prawdziwe bajkowe postacie oraz zaplatały warkoczyki.

Każdy, kto trochę zgłodniał, mógł znaleźć coś dla siebie. Dorośli preferowali kiełbaskę z grilla, a dzieci watę cukrową. Nikt nie pozostał obojętny na zaproszenie do Kawiarenki. Można w niej było zjeść zdrowe kanapki i skosztować pysznych wypieków niezawodnych mam naszych uczniów. Dziękujemy wszystkim, którzy w różny sposób zaangażowali się w organizację imprezy.

Organizatorzy