Kolejny miesiąc intensywnej nauki za nami. Uczniowie klasy IIIa podsumowywali projekty, uczestniczyli w wykładzie i pisali sprawdzian oceniający wiadomości i umiejętności zdobyte w ciągu trzech lat nauki. Dużym przeżyciem była też komunia święta i przygotowania do niej oraz wyjazd na trzydniową wycieczkę na Pomorze.

 

 

W pierwszym tygodniu maja udało się podsumować i zakończyć z sukcesem projekt edukacyjny „Klimatyczna klasa”. W zajęciach podsumowujących uczestniczyła p. dyrektor Grażyna Zając, która wręczyła wszystkim uczniom indeksy słuchacza „Klimatycznej klasy”. Natomiast Fundacja Uniwersytet Dzieci, pod patronatem której realizowane były zajęcia, uhonorowała nas certyfikatem potwierdzającym pomyślne ukończenie projektu. Nagrodą zaś był wykład z biologii i fizyki: Jak wyglądałoby życie na Ziemi bez wody? Uczestnicy wykładu z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, ale największym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia przeprowadzane przez dr Takao Ishikawa z Uniwersytetu Warszawskiego.
Kolejny tydzień został zdominowany przez przygotowania do uroczystego podsumowania szkolnego projektu „A to Polska właśnie…”. To ważne wydarzenie miało miejsce podczas Pikniku Rodzinnego, na którym uczniowie klas I – III zaprezentowali to, co najpiękniejsze w poszczególnych regionach. Dzieci z klasy IIIa zaśpiewały piosenki i wykonały tańce z regionu Wielkopolski, Kujaw i Śląska. Z tej okazji zaprezentowana została również wystawa „W drodze do niepodległości”, którą mieli okazję obejrzeć nie tylko uczniowie, ale też rodzice przybyli na piknik.
Ostatni tydzień maja to sprawdzian wiadomości i umiejętności czyli tzw. Trzecioteścik i towarzyszący mu nieodłączny stres. Jednak dla większości z uczniów najważniejszym wydarzeniem była trzydniowa wycieczka na Mierzeję Wiślaną i do Trójmiasta. Dla wielu dzieci był to pierwszy, dłuższy wyjazd bez rodziców i stąd emocje, które mu towarzyszyły. Jednak bardzo bogaty program wyjazdu i mnóstwo atrakcji spowodowały, że trzy dni minęły niepostrzeżenie. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Muzeum Bursztynu, gdzie mieli okazję obejrzeć kolekcję unikatowych brył bursztynu bałtyckiego oraz zapoznać się z początkami bursztynnictwa. Uczyli się też odróżniać bursztyn od falsyfikatów. Wieczorem zaś wybrali się na plażę, gdzie powstały wspaniałe zamki z piasku. Kolejny dzień przeznaczony został na poznawanie Gdańska oraz rejs galeonem na Westerplatte i lekcję historii związaną z tym wyjątkowym miejscem. Na deser zaś był Sopot i wizyta na molo. Mimo intensywności tej wycieczki wystarczyło jeszcze sił na wieczorne ognisko i zabawy ruchowe na boisku. Ostatni dzień dzieci spędziły w Gdyni. Zwiedzały Dar Pomorza i Muzeum Marynarki Wojennej. Były również w oceanarium, gdzie podziwiały cztery główne ekosystemy występujące na świecie: rafy koralowej, toni oceanicznej, Amazonii oraz Morza Bałtyckiego. Wieczorem pełni wrażeń wróciliśmy do Warszawy.

Wychowawca klasy IIIa
Mariola Cabaj