W tym roku szkolnym podczas Dnia Nauk Ścisłych chcieliśmy pokazać, że matematyka, fizyka, chemia czy biologia nie są takie straszne, a umiejętności i wiedza zdobyta na tych lekcjach jest bardzo przydatna w życiu codziennym.

 

Jak przystało zaczęliśmy od KRÓLOWEJ NAUK, czyli matematyki. Uczniowie z kl. 6c przedstawili prezentację „Matematyka w życiu codziennym”. Dowiedzieliśmy się z niej, że nie ma dziedziny życia ani zawodu, w którym  nie wykorzystuje się umiejętności matematycznych. Następnie pan Leszek Bączkiewicz z pomocą uczniów z kl. 6b pokazał nam jak przy pomocy sznurka wyznaczyć rabatkę w kształcie prostokąta. Następnie przyszedł czas na doświadczenia fizyczno-chemiczne. Dowiedzieliśmy się między innymi: jak przecisnąć jajko przez szyjkę butelki, jak udowodnić, że rośliny piją wodę. Uczniowie z kl. 6a pokazali, że można zrobić prąd z ziemniaka, a  uczniowie klas siódmych zaprezentowali doświadczenia dotyczące reakcji aktywnych metali z wodą, reakcji rozkładu wody utlenionej pod wpływem katalizatora, otrzymywania dwutlenku węgla w reakcji sody z kwaskiem cytrynowym i doświadczenia z użyciem wskaźników. Jednak największe wrażenie zrobił pokaz spalania ręki (konkretnie spalanie propanu- butanu) i doświadczenie pod nazwą niepalny banknot. Uczeń z kl. 6c zaprezentował swoje roboty,  które budował i programował podczas zajęć z robotyki.
Uczniowie z kl. 4 pochwalili się swoimi pracami zrobionymi podczas projektu  „Ogarnij inżynierię”. Podczas realizacji programu uczniowie udowodnili, ze domy z zielonymi dachami lepiej trzymają temperaturę. Pani Ewa Majnert przypomniała nam, że najważniejsze podczas pracy czy zabawy jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Wraz z uczniami z klasy 4 zaprezentowała pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Na koniec zostały ogłoszone wyniki szkolnego konkursu dla klas czwartych „Liga Tabliczki Mnożenia”. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki.
Wszyscy uczestnicy wyszli z sali zadowoleni i podekscytowani. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie i pomoc w organizacji Dnia Nauk Ścisłych.

Organizator
Monika Głuchowska