Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę była powodem przeprowadzenia wielu uroczystości w całym kraju. W wielkim, narodowym świętowaniu uczestniczyła również nasza szkoła. Częścią całości obchodów święta niepodległości było spotkanie młodzieży szkolnej z Panem płk. dr. hab. Witoldem Lisowskim, które zorganizował Samorząd Uczniowski. Audytorium zostało podzielone na dwie grupy: dla klas III-V oraz VI-VII.

Pan Witold Lisowski zjawił się u nas 13 listopada. Jego opowieści o trudnych i tragicznych wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej uczniowie wysłuchali z wielkim zainteresowaniem oraz stosowną do okoliczności powagą. Opowieść Pana Witolda miała wiele wątków, spośród których warto wymienić historię uratowania swojego żydowskiego sąsiada i przyjaciela, Dudka Inwentarza. Dużo uwagi poświęcił również kwestiom przywiązania do wartości patriotycznego wychowania (które, jak podkreślał z mocą, sam otrzymał), znaczenia przyjaźni, szacunku dla wszystkich ludzi bez względu na pochodzenie, narodowość i wyznanie oraz gotowości niesienia pomocy wszystkim potrzebującym.

Warto zauważyć zdolność umiejętnego doboru słów prelegenta oraz łatwość prowadzenia żywej, zajmującej narracji. Co ważne, pan Lisowski potrafił dotrzeć do dzieci i młodzieży w różnym przedziale wiekowym i odpowiednio rozłożyć akcenty w swojej opowieści, aby uczynić ją bardziej inspirującą i w pełni zrozumiałą. Swoją wartościową i pouczającą wypowiedź Pan dr Lisowski zręcznie spuentował wierszem własnego autorstwa. W podziękowaniu za wystąpienie członkowie Samorządu Uczniowskiego wręczyli Panu Witoldowi kwiaty oraz złożyli najszczersze życzenia zdrowia.

Cieszymy się, że mieliśmy rzadką okazję spotkania z człowiekiem tak nietuzinkowym i wszechstronnie uzdolnionym. W bogatym życiorysie naszego szanownego gościa znajdziemy dzieje kariery wojskowej i naukowej. Tę pierwszą zakończył w stopniu pułkownika Wojska Polskiego. Jako historyk napisał 30 książek i 350 innych publikacji o bardzo zróżnicowanej tematyce, pełnił także funkcję dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. Razem z matką w 1994 roku został uhonorowany Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Pozostając pod ogromnym wrażeniem osoby oraz dokonań Pana płk. dr. hab. Witolda Lisowskiego, składamy mu raz jeszcze serdeczne podziękowania za wspólne spotkanie. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować w naszej szkole równie udane spotkania z godnymi, zasłużonymi rodakami.

Opracowała: Beata Bartczak