Październik od wielu lat jest obchodzony jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W związku z tym, że jest to również rok jubileuszowy postanowiliśmy połączyć te dwa ważne wydarzenia.

Zrealizowaliśmy projekt „Literacka mapa Polski”. Uczniowie na bibliotecznych pólkach wybierali książki polskich pisarzy, czytaliśmy fragmenty z niektórych utworów. Następnym zadaniem było sprawdzenie w życiorysach nazw miejscowości, gdzie urodzili się nasi twórcy. Poszukiwania sprawiły dzieciom wiele radości, a czasami zaskoczeń. Z niedowierzaniem przyjęły informację, że wielu znanych polskich pisarzy, jak Mickiewicz, Słowacki, Makuszyński,  ze względu na zawiłości historyczne nie urodziło się w Polsce.

Teraz mogliśmy już finalizować nasz projekt. Powstała mapa Polski, na niej umieściliśmy nazwy miejsc urodzenia i nazwiska autorów z ich wybranymi dziełami.

Teraz będziemy kojarzyć miasto z pisarzem.

Nauczyciel bibliotekarz Izabela Pietrzak