Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29. września. Propaguje taką formę lektury, ponieważ rozwija ona wyobraźnię i buduje więzi między dorosłymi a dziećmi. Święto ma w naszym kraju już 15-letnią tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

W naszej szkole połączyliśmy ten dzień z innym świętem przypadającym dokładnie 29. września.

134 lata temu urodziła się bowiem Janina Porazińska.

Janina Porazińska była poetką, prozaikiem, autorką utworów scenicznych dla dzieci i młodzieży, tłumaczką.

Zapewne niejedno polskie dziecko zetknęło się z twórczością tej pisarki. Jej wiersze i baśnie do dzisiejszego dnia chętnie czytane są przez mamy swoim pociechom do snu. Wśród utworów tej pisarki są między innymi: „Maciuś Skowronek”, „Szewczyk Dratewka”,

„Wesele Małgorzatki”, „Psotki i śmieszki”, „Za górami... za lasami...” i wiele innych.

Dzieciom goszczącym w bibliotece szkolnej zaprezentowano utwory, które zwracają

uwagę czytelników na problemy moralne i postawy bohaterów – „ Kozucha – kłamczucha” i „Zuchwały strzyżyk”.

Zarówno szóstoklasiści jak i uczniowie drugiej klasy z zaciekawieniem słuchali tych utworów, gdyż autorka ukazywała w nich świat bliski dziecięcej wyobraźni.

Drugoklasiści doskonale bawili się również podczas piosenki „Ta Dorotka”, do której słowa napisała dzisiejsza jubilatka.

Nauczyciel bibliotekarz Izabela Pietrzak