6 lutego, po raz 20. obchodziliśmy w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). W naszej szkole obchody te trwały przez cały tydzień od 5 do 9 lutego. Wydarzenie to miało na celu promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

W naszej szkole w ramach obchodów DBI na każdej lekcji informatyki w klasach IV – VIII odbyła się pogadanka na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa oraz obowiązującą w sieci netykietę.

Ponadto uczniowie klas IV poznali serwis Sieciaki.pl, gdzie drużyna sieciaków zapoznała nas z podstawowymi zagrożeniami, jakie możemy napotkać w sieci. Uczniowie dowiedzieli się o sposobach radzenia sobie w sytuacji zagrożenia w internecie oraz zdobyli wiedzę dotyczącą przeciwdziałania sytuacjom niebezpiecznym online.

Uczniowie klas VI zapoznali się z pojęciami hejt oraz mowa nienawiści oraz poznali metody radzenia sobie z internetowym hejtem.

W klasach VII uczniowie obejrzeli film edukacyjny kampanii ADD FRIEND przygotowany przez firmę Disney Polska wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, dzięki któremu poszerzyli swoją świadomość wokół zjawiska hejtowania, poznali sposoby reagowania na tego typu treści.

Uczniowie klas VIII poznali pojęcie wizerunek w sieci. Ponadto uświadomili sobie, jak ich aktywność działania w sieci wpływa na ich wizerunek oraz jak świadomie i rozważnie prezentować się online. Pracując ww grupach uczniowie rozwiązali krzyżówkę o tematyce DBI.

Klasy IV – VI razem z p. Joanną Nowakowską tworzyły plakaty dotyczące bezpieczeństwa w sieci.

Dodatkowo w dniu 7 lutego uczniowie z klas 4a, 5a, 6a, 6b, 7a, 7b, 8a i 8b wzięli udział w projekcie Wspieraj Motywuj Nie Hejtuj, realizowanym przez Wiceburmistrz dzielnicy Białołęka – p. Izabelę Ziątek oraz p. Kingę Zawodnik. Projekt ten poświęcony jest przeciwdziałaniom związanym ze zjawiskiem hejtu w otaczającym nas świecie oraz mediach społecznościowych.

nauczyciele informatyki