St. Patrick’s Day !

17 marca co roku cała Irlandia, ale również miliony ludzi w USA, Wielkiej Brytanii oraz Australii obchodzą dzień Świętego Patryka  angielskiego misjonarza, który za swoje zasługi dla kościoła został ogłoszony patronem Irlandii. Tego dnia rzesze ludzi  ubierają się na zielono   i maszerują w radosnych pochodach, malują sobie twarze, przypinają koniczynki, śpiewają tradycyjne celtyckie pieśni. Rzeki barwi się na zielono, a słynne budynki podświetla w tym kolorze. Dorośli popijają zielone piwo, a dzieci czerpią radość z przebierania się za skrzaty, tzw. leprechauns, poszukują garnków ze złotem oraz  szczypią tych, co w tym dniu zapomnieli założyć zielone ubranie.

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody tego popularnego święta.  Już na pierwszy rzut oka widać było, że to wyjątkowy czas, bo na  zajęciach  i korytarzach królował kolor zielony – zarówno wśród anglistów jak i naszych uczniów, którzy pamiętali o odpowiednim ubiorze.

W klasach nauczyciele przeprowadzili okolicznościowe lekcje kulturowe, podczas których uczniowie mieli okazję zapoznać się z historią Świętego Patryka oraz zrozumieć jego główne symbole. Punktem kulminacyjnym projektu był tzw. kącik irlandzki zorganizowany przez anglistów na głównym korytarzu. Dla młodszych i starszych czekał  ogólnoszkolny quiz wiedzy o Świętym Patryku, a dla tych, którzy poprawnie odpowiedzieli na pytania przewidziano słodkie upominki w formie „złotych” monet schowanych w garnku na końcu tęczy 😊 Ponadto najlepsze projekty uczniów uświetniły dekorację z okazji tego święta, naprawdę się postarali! Warto podkreślić również zaangażowanie uczniów oraz rodziców w przygotowanie specjalnych zielonych wypieków w formie ciast i ciasteczek, które cieszyły się ogromną popularnością podczas naszego świątecznego kiermaszu. Słodkości były nie tylko piękne, ale i pyszne, a całkowity dochód z kiermaszu w kwocie 236 zł zostanie przekazany na Schronisko dla zwierząt na Paluchu. Dodatkowo angliści w tym miejscu malowali twarze  -  motywem przewodnim była flaga Irlandii i koniczynka, aby było jeszcze bardziej zielono i wesoło.  Po reakcjach uczniów można śmiało stwierdzić, że obchody Dnia Świętego Patryka przypadły im do gustu oraz wzbogacili swoją wiedzę o krajach anglojęzycznych o kolejne ważne święto. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie - uczniom za ich projekty, pyszne wypieki, prowadzenie kiermaszu i quizu, a Radzie Rodziców SP 110 za ufundowanie słodkich nagród dla odwiedzających nasz irlandzki kącik.