21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas 5 studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.

    Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata i  promocję wielojęzyczności.

    Pierwsze obchody w Polsce zorganizowano w 2005 roku.             

    W tym roku w naszej szkole obchody Dnia Języka Ojczystego odbywały się później, niż  data tego święta, z uwagi na ferie zimowe. Myślą przewodnią obchodów Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole była frazeologia, gdyż jak wiemy „Przysłowia są mądrością narodu” .

    W każdej z klas odbyły się zajęcia, na których były interpretowane przysłowia i związki frazeologiczne. W klasach młodszych uczniowie poznawali świat frazeologii poprzez opowiadania związane z przysłowiami. Odbył się też konkurs „Znamy frazeologię” oraz quiz ze znajomości przysłów, który odbywał się na przerwach.  

    Obchodom przyświecało również przekonanie,  jak ważne jest posługiwanie się językiem polskim z dbałością o jego poprawność i zachęta uczniów do ćwiczeń, które doskonaliłyby posługiwanie się nie tylko poprawnym językiem ogólnopolskim, ale też literackim, co jest bardzo cenną umiejętnością.

         Z całą pewnością obchody Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole wzbogaciły naszą wiedzę o frazeologii i naszym dorobku kulturowym.

 

                                                                  Nauczyciele i Uczniowie