W pierwszym tygodniu października w oddziale przedszkolnym 0b tematem przewodnim stało się „Jabłko”. Sala grupy już od poniedziałku zamieniła się w „jabłkowe laboratorium”. Dzieci rozpoczęły projekt od zgromadzenia informacji co już wiedzą o jabłku?  Następnie zastanawiały się „Czego się chcą o tym owocu dowiedzieć?” Dzieci na pytanie: „Czego chcą się dowiedzieć o jabłku?” wskazały min.: jak jest zbudowane? Dlaczego zmienia kolor gdy się je obierze? Jak rośnie? Jakie są etapy wzrostu jabłka od nasiona? Skąd się bierze w nim robaczek? Co można zrobić z jabłek? Czy jabłko pływa? i inne. Na niektóre z tych pytań odpowiadały szukając wiedzy w książkach, w internecie, przeprowadzając doświadczenia oraz pytając przybyłego eksperta.

W czasie zajęć pod lupą dzieci oglądały pestki jabłek, liczyły czy w każdym jabłku jest ich tyle samo, poznawały odmiany różnokolorowych jabłek, smakowały i wąchały je. W ramach zajęć plastycznych dzieci szkicowały jabłka, prezentowały przekrój jabłka techniką origami płaskie z koła oraz wykonały jabłonki. Stworzony w sali stragan z jabłkami, posłużył dzieciom w zajęciach kulinarnych.

Dzieci z pomocą nauczyciela wykonały sok jabłkowy i zrobiły chipsy jabłkowe. Miały możliwość kroić jabłka i trzeć je na tarce. W czasie zajęć matematycznych dzieci przeliczały owoce, tworzyły zbiory, porównywały ich wielkości. Miały również możliwość ważyć jabłka za pomocą elektrycznej wagi i samodzielnie wykonanej wagi z wieszaka. Zdobywanie  wiedzy tą metodą było bardzo przyjemne i ciekawe. Przez cały tydzień wszyscy bardzo dobrze się bawili.

Anna Polakowska

Anna Kausa- Wójcik