Dzień Gier Planszowych w Szkole Podstawowej nr 110 - akcja ogólnoszkolna

 

    W naszej szkole uczniowie i nauczyciele bardzo lubią spędzać czas, grając w gry planszowe. Dzieci często grają w gry planszowe na zajęcia w świetlicy, podczas przerw, na lekcjach i w domu. Dzięki zastosowaniu gier planszowych w szkole dzieci rozwijają swoje uzdolnienia interpersonalne i uczą się nowych umiejętności, a także powtarzają wiedzę.

    W okolicach Dnia Gier Planszowych zaproponowano scenariusz na akcję obejmującą całą społeczność szkolną pod nazwą: „Świętowanie Dnia Gier Planszowych w Szkole Podstawowej nr 110 – akcja ogólnoszkolna”. Celem akcji było zintegrowanie uczniów oraz propozycja wspólnego spędzania czasu z rówieśnikami, rodzicami i bliskimi.

    Od poniedziałku, 10 października, do środy, 12 października na korytarzu zorganizowana była Strefa Planszówek. W czasie przerw między lekcjami w Strefie Planszówek, uczniowie mogli zrelaksować się po lekcjach i ze sobą pograć w przyniesione z domu gry karciane i inne krótkie gry planszowe, które gdy zadzwonił dzwonek, szybko sprzątali i biegli na zajęcia.

    W tych dniach podczas lekcji z wychowawcą uczniowie z kilku klas grali razem ze swoimi kolegami i koleżankami z klasy w przyniesione z domu planszówki. Podczas lekcji matematyki, nauczyciel zastosował tradycyjną kostkę do gry, którą uczniowie rzucali i z wylosowanymi dwoma cyframi układali działania mnożenia, a potem musieli podać wynik (iloczyn). Za sprawą wprowadzenia kostki, obliczanie działań było przyjemniejsze i przy okazji elementu z gry, uczniowie powtórzyli tabliczkę mnożenia. Na lekcji z doradztwa zawodowego, uczniowie też rzucali kostkami, ale Story Cubes i na podstawie wyrzuconych obiektów wymyślali rodzaje zawodów. Uczniowie podawali zawody takie, jak: astronauta, kosmiczny farmer, meteorolog, latarnik itp. Podczas zajęć w świetlicy uczniowie grali w gry planszowe, jest to dla nich bardzo chętnie wybierana forma wspólnego spędzania czasu.

    W domach od 7 października do 17 października uczniowie razem z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem i innymi domownikami siadali razem przy stole lub na dywanie i rozgrywali rozgrywki planszówek; widać, że dobrze się razem bawili, miło spędzali czas.

    Cała społeczność naszej szkoły na długo zapamięta Dzień Gier Planszowych i mam nadzieję, że gry planszowe będą często używane jako forma spędzania wspólnego czasu, zabawy, a także metoda wykorzystywana w edukacji.

 

K. Jurys

 

                10 listopada 2022 roku, dokładnie o 11:11 nasza społeczność po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”,  zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Uczniowie ze wszystkich klas, wraz z dyrekcją oraz nauczycielami, w obecności pocztu sztandarowego szkoły, uroczyście zaśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób uczciliśmy pamięć tych, dzięki którym odzyskaliśmy niepodległość.

              Akcja „Szkoła do hymnu” to kontynuacja inicjatywy zapoczątkowanej w 2018 r., w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Biliśmy wówczas „Rekord dla Niepodległej”. Blisko 5 mln uczniów, niemal 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty z ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych śpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”.

#SzkołaDoHymnu

 

 

    24 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Origami.

    Sztuka origami wywodzi się z Japonii i polega na składaniu jednego arkusza papieru bez cięcia i klejenia. Wynikiem takiego składania może być np. łódka, lisek, ptak czy dinozaur.                                                                     

    Najlepszym sposobem obchodzenia takiego święta jest oczywiście własnoręcznie wykonanie papierowych figur.

    Z tej okazji uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć świetlicowych, lekcyjnych, koła bibliotecznego oraz szkolnego wolontariatu próbowali swoich sił w tej trudnej i pięknej sztuce. Najmłodsi uczniowie z oddziałów przedszkolnych wykonali prace z kół techniką origami płaskiego, natomiast uczniowie klas I- VIII  wykonali origami przestrzenne, a nawet modułowe. Chętni uczniowie nie tracili żadnej wolnej chwili i nawet w czasie przerw śródlekcyjnych tworzyli figurki z kolorowych, kwadratowych karteczek. Pracy było dużo, ale chętnych rąk do zabawy nie brakowało. Wykazali się przy tym wielką cierpliwością, precyzją i dokładnością.

    Zorganizowany został również konkurs plastyczny „Moje origami”. Uczestnicy tworzyli prace w dwóch kategoriach: origami płaskie oraz origami przestrzenne.

    Uczniowie wyczarowali niesamowite rzeczy z papieru, które można podziwiać na wystawie prac w świetlicy szkolnej.

    Mamy nadzieję, że zapał do składania papierowych modeli, towarzyszący uczniom w Dniu Święta Origami będzie towarzyszył im przez cały rok.

Maria Krawczyk

 

    

 

    Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w udział i przeprowadzenie szkolnego etapu konkursów przedmiotowych. Konkursy pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty wyróżniają się wysokim poziomem, gratulujemy szczególnie tym uczestnikom, którym zabrakło naprawdę niewiele, by zakwalifikować się do etapu rejonowego. Już teraz zachęcamy uczniów obecnych klas IV- VII do systematycznego przygotowywania się do przyszłorocznej edycji konkursów z następujących przedmiotów: język polski, geografia, fizyka, historia, chemia, biologia, język angielski, niemiecki i francuski.

Agata Kaczyńska

wicedyrektor klas IV-VIII

    W piątek 04.11.2022r. nasza szkoła zamieniła się w prawdziwa krainę bajek. Klasy 0-3 tego dnia wzięły udział w konkursie plastyczno- wokalnym. Każda z klas wykonała plakat z wybranej przez siebie bajki i przygotowała do niej piosenkę. Wszyscy uczestnicy pięknie zaśpiewali piosenki oraz z dumą zaprezentowali wspaniałe stroje. Jury w składzie: Pani wicedyrektor Hanna Kościołek, Pani wicedyrektor Agata Kaczyńska i Pani Eliza Mistewicz wyłoniło laureatów. Pierwsze miejsce zajęła klasa 0b, drugie 1b oraz trzecie klasa 3a. Dla zwycięzców Rada Rodziców ufundowała nagrody konkursowe w postaci biletów do Teatru Bohema House.

Elżbieta Brzezińska

Justyna Szczogryn-Majewska

Izabela Musiał