Lekcja muzealna  klasy IIA
Lekcja muzealna klasy IIA
29 listopad 2018

„Dziecięce znaki wolności”
Dnia 16 listopada 2018 roku, pięć dni po 100-letniej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  uczniowie klasy IIa odwiedzili Zamek Królewski, żeby uczestniczyć w zajęciach  „Dziecięce znaki wolności”.

Dowiedzieli się, czym różni się godło od herbu .  Określali orła jako ptaka mądrego,  silnego i  odważnego. Poszukiwali znaku orła na obrazach znanych malarzy.  Słuchali opowieści o historii Polski od czasów Mieszka I, poprzez ważne dla kraju wydarzenia aż do roku 1918, kiedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość.

Zwiedzili część wystawy „Znak wolności”, która od kilku dni jest czynna dla zwiedzających.  Cała wystawa ma 28 sal i jest na niej prawie 500 eksponatów, a uczestnicy lekcji mieli okazję przyjrzeć się wybranym, wspaniałym eksponatom zgromadzonych w muzeum. Oglądali obrazy znanych malarzy historycznych , z różnych epok  m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka. Oglądali zdjęcia, portrety wybitnych przywódców: marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Józefa Hallera, Ignacego Paderewskiego.

Doszli do wniosku, że najważniejsza dla nas wszystkich jest wolność. Cieszymy się,  że żyjemy w wolnym kraju i możemy mówić w ojczystym języku- po polsku. Możemy uczyć się, bawić, pracować. Uczniowie są dumni, że są Polakami. Pragną uczyć się historii swojego kraju, żeby móc przekazać  ją następnym pokoleniom.  Dzisiejszą lekcję historii zapamiętają na długo.  Mają nadzieję, że obejrzą całą wystawę, kiedy przyjdą do zamku ze swoimi rodzinami.

Uczniowie otrzymali od Ministerstwa Kultury i Sztuki kolorowe pudełko z pomocami szkolnymi oraz książeczkę do kolorowania „Historia Polski”, które przywieźli do szkoły.

Wych. klasy IIa  - Iwona Tolak