25 kwiecień 2018

KONKURS DZIELNICOWY BIAŁOŁĘCKIEGO TURNIEJU WIEDZY EKOLOGICZNEJ PT. „BIEG PO ZIELONĄ GAŁĄZKĘ” w roku szkolnym  2017/2018 – Zwycięstwo Szkoły Podstawowej nr 110 – I miejsce.

Organizatorem  konkursu dzielnicowego od 16 lat są nauczyciele ze Szkoły  Podstawowej nr 314 im. Przyjaciół Ziemi przy ul. Porajów 3  w  Warszawie. Turniej odbył się 23 kwietnia  2018 roku tuż po obchodach Dni Ziemi.

Celem Białołęckiego Turnieju Wiedzy Ekologicznej jest popularyzowanie treści i postaw proekologicznych wśród dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także stworzenie im  możliwości wykazania się posiadanymi umiejętnościami oraz wiedzą, wykorzystaniem wiedzy w praktyce. Etap szkolny wyłonił ze wszystkich trzecioklasistów 3 uczestników z wysoką sprawnością sportową oraz posiadających obszerną wiedzę przyrodniczą nie tylko z zakresu lasu. Do etapu dzielnicowego zakwalifikował się zespół z klasy trzeciej ,,d”: Gabriela Maliszewska, Mikołaj Kozłowski i Łukasz Paszkowski. Na podkreślenie zasługuje u tych uczniów umiejętność pracy zespołowej, wspaniała koncentracja, myślenie, uwaga i pamięć. Przygotowując się do etapu dzielnicowego dzieci korzystały z dodatkowych źródeł informacji, czytały książeczki encyklopedyczne o florze i faunie lasu, warunkach klimatycznych, znaczeniu lasu dla człowieka. Dlatego otrzymane olbrzymie Encyklopedie o zwierzętach były strzałem w dziesiątkę. Klasa III ,,D” od pierwszej klasy posiada nadobowiązkowy zeszyt przyrodniczy, w którym zamieszcza wszelkie ciekawostki z zajęć oraz korzysta z dodatkowych źródeł informacji. W zeszytach zapisują doświadczenia z eksperymentów i doświadczeń. Do tego bardzo przydadzą się otrzymane za zwycięstwo lornetki do obserwacji przyrodniczych. Zadaniem drużyn 3-osobowych ze szkół z dzielnicy Białołęka było rozwiązywanie  zadań  z zakresu wiedzy ekologicznej i przyrodniczej oraz udział w  konkurencjach  sprawnościowych,  związanych tematycznie z edukacją ekologiczną. Zadania z poszczególnych działów były oddzielone konkurencjami sprawnościowymi. Nad poprawnością rozwiązywania zadań czuwała komisja złożona z nauczycieli.  Za każde poprawnie rozwiązane zadanie merytoryczne drużyna zdobywała określoną w karcie zadania liczbę punktów.  W finale okazało się, że   drużyna z  klasy 3d ze Szkoły Podstawowej nr 110 zdobyła najwięcej  punktów, wykazała się niezwykłą wiedzą, co też miało wpływ na czas rozwiązania zadania. Konkurencje sportowe dla nich były wręcz przyjemnością, bo klasa kocha sport, uczestniczy we współzawodnictwie, wygrywa mecze, uczestniczy w szkole w grach zespołowych. Zajęcie I miejsca w dzielnicy było dla nas  dużym sukcesem i dało wiele dobrych emocji. Najcudowniejsze było to, że dzieci współpracowały ze sobą, miały refleks, myślały i umiały bez trudu zastosować wiedzę w praktyce.

Rodzice również mieli swój udział, bo poświęcili swój czas i cyklicznie poszerzali z pociechami wiedzę w oparciu o wydania encyklopedyczne m. in. zwierząt  i roślin chronionych, czytając i poznając logo i nazwy  Parków Narodowych.  Kosztowało to pracy, lecz wiedza w głowach została i przyda się w drugim etapie kształcenia. Zarówno wychowawca, jak też Rodzice i sam konkurs oraz zwycięstwo rozbudził indywidualne zainteresowania dzieci wiedzą przyrodniczą.  Uważam, że zdobyte za I miejsce w dzielnicy cenne encyklopedie będą służyły dzieciom i rodzinie wiedzą na wiele lat i jeszcze bardziej zaciekawią tajnikami różnych działów przyrodniczych, w tym też zoologią.

Uczniów do konkursu przygotowała wychowawczyni klasy III d: Halina Olesiejuk
we współpracy z Rodzicami